Home Szkoła Mistrzowie
Mistrzowie
Mistrz Sam Chin jest spadkobiercą stylu Chin (zwanego też I-Liq Chuan). Nazwa ta tłumaczona jest jako sztuka walki, w której używa się umysłu i potencjału własnego ciała. Styl Chin został stworzony przez ojca mistrza Sam China.

I-Liq Chuan zbudowane jest na fundamentach taichi oraz chan (zen), rozwija świadomość danego momentu odczuwanego poprzez umysł i ciało. System nie bazuje na formach, będących zestawem technik. Osoba praktykująca ten styl (raczej poprzez rozpoznawanie i wyobrażanie, niż przez imitowanie kogoś i uczenie się kolejno technik) uczy się zrozumieć jak "mentalnie i fizycznie" wpływać na przeciwnika tak, aby uzyskać nad nim przewagę.

więcej o I-Liq Chuan>>>

***
Mistrz Chen Xiaowang jest synem Chen Zhaoxiu, który był najstarszym synem mistrza Chen Fake. Obecnie został uznany za strażnika stylu Chen Taijiquan w 19-tym pokoleniu.

Mistrz Chen Xiaowang urodził się w roku 1945 w wiosce Chenjiagou w prowincji Henan. Naukę rodzinnej sztuki walki rozpoczął w wieku siedmiu lat. Był uczony przez swojego ojca oraz wujków: Chen Zhaokui a szczególnie przez Chen Zhaopi. Mistrz Chen trzykrotnie zdobywał złote medale w konkurencji Taijiquan w trzech kolejnych Ogólnochińskich Turniejach Wushu w latach 1980 - 1982. Natomiast w 1985 roku zdobył tytuł mistrzowski w kategorii Taijiquan w Pierwszych Międzynarodowych Zawodach Wushu w Xi'an. Przed opuszczeniem Chin mistrz Chen był przewodniczącym Stowarzyszenia Pchających Dłoni Stylu Chen Prowincji Henan, prorektorem Akademii Wushu tejże prowincji oraz oficjalnym sędzią i doradcą technicznym ds. normalizacji form wykonywanych na zawodach stylów Chen, Yang, Wu i Sun Taijiquan.

Od 1985 roku jest starszym instruktorem wushu (odpowiednik tytułu profesora uniwersyteckiego) w Chinach. Oprócz umiejętności w sztukach walki mistrz Chen jest zamiłowanym kaligrafem oraz znanym autorem książek. Jest także członkiem zarządu Stowarzyszenia Chińskiej Kaligrafii i Literatury. Od roku 1985 mistrz Chen Xiaowang propaguje styl Chen na całym świecie, regularnie nauczając także w Polsce. Obecnie mistrz Chen Xiaowang mieszka w Australii.

***
Mistrz Howard Choy uczy i prowadzi zajęcia w Europie i w Australii i Nowej Zelandii. Jest dyrektorem The Feng Shui College of Sydney oraz dyrektorem zarządzającym Sydney Tai Chi & Qigong Center, wybitnym znawcą i nauczycielem Tai Chi oraz sztuki Feng Shui. Naukę Tai Chi pobierał od takich mistrzów jak Yang Sauchung czy Chen Xiaowang.

***
Mistrz Yang Jwing-Ming urodził się 11 sierpnia 1946 roku w Xinzhu Xian na Tajwanie. W wieku piętnastu lat rozpoczął swój trening Kung Fu/Wu Shu pod kierunkiem mistrza stylu Shaolin Białego Żurawia (Pai Huo) Cheng Gin-Gsao. Mistrz Cheng Gin-Gsao uczył się zaś Taizuquan od swego dziadka. Mając 15 lat rozpoczął naukę Białego Żurawia od Mistrza Jin Shao-Feng i kontynuował ją przez 23 lata, aż do śmierci Mistrza Jin. Po trzynastu latach nauki u Mistrza Chenga (1961-1974) dr Yang Jwing-Ming został ekspertem stylu Białego Żurawia, także przy użyciu różnych broni, tj. szabli, kija, włóczni, trójzęba i dwóch krótkich pałek. U tego samego Mistrza dr Yang studiował też Qigong Białego Żurawia, Qin Na, masaż i leczenie ziołami. W wieku 16 lat dr Yang rozpoczął naukę Tai Chi Chuan (stylu Yang) u Mistrza Kao Tao. Kontynuował zaś ją u siedmiu mistrzów i praktykujących seniorów, takich jak: Mistrz Li Mao-Ching i Mistrz Wilson Chen. Mistrz Li Mao-Ching uczył się Tai Chi Chuan u dobrze znanego Mistrza Han Ching-Tan, a Mistrz Chen studiował u Mistrza Chang Xiang-San. Dr Yang opanował sekwencję pustej pięści Tai Chi, miecz, szablę oraz Qigong Tai Chi.
W trakcie studiów w Tamkang College na wydziale fizyki, rozpoczął naukę tradycyjnej Długiej Pięści Shaolin (Changquan) u mistrza Li Mao-Ching w Tamkang College Guoshu Club (1964-1968) i został asystentem instruktora u Mistrza Li. W 1974 roku dr Yang przybył do USA, by studiować Mechanikę Inżynieryjną na Purdue Uniwersity. W tym samym czasie dr Yang zaczął nauczać Tai Chi Chuan w USA. W maju 1978 roku uzyskał doktorat z fizyki na Mechanical Enginering w Purdue.

Mistrz Yang związany jest z chińskim Wushu od 1961 roku. Podczas tego okresu spędził 13 lat ucząc się Shaolin Białego Żurawia (Bai He), Shaolin Długa Pięść (Changquan) i Tai Chi Chuan. Dr Yang ma ponad trzydzieści lat doświadczeń instruktorskich (7 lat na Tajwanie, 5 lat w Purdue Uniwersity, 2 lata w Houston i od 1982 roku naucza w Bostonie, gdzie założył Yang's Martial Arts Association). Mistrz Yang jest nie tylko praktykiem, ale i uznanym badaczem i popularyzatorem chińskich sztuk walki w ich oryginalnej postaci. Opublikował szereg książek na temat Tai Chi Chuan i Qigong. Akademia sztuk walki mistrza Yanga - YMAA posiada swoje filie w wielu krajach na świecie.
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
TAICHI SCHOOL Piotr Ziemba | www.taichi.com.pl | e-mail: poznan@taichi.com.pl | tel. +48 603 071 711
design: www.albeo.eu skype: michalkojiki