Home Zdrowie
Zdrowie
zdrowieTai Chi Chuan jest ćwiczeniem całego organizmu, medytacją w ruchu, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu - zarówno jego psyche jak i soma. Koordynacja pracy różnych części ciała podczas wykonywania formy Tai Chi, dzięki pełnemu zaangażowaniu świadomości, pozwala na osiągnięcie stanu fizycznego i psychicznego odprężenia.
 
DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ TAI CHI CHUAN?

W różnych ośrodkach badawczych prowadzone są badania nad wpływem Tai Chi na zdrowie człowieka.
Warto przytoczyć rezultaty jednego z nich.
pani W Instytucie Badawczym Medycyny Sportu w Pekinie przebadanych zostało 88 osób w wieku od 50 do 89 lat. 32 osoby uprawiały Tai Chi od wielu lat, pozostałe nie miały z nim żadnej styczności. Badania wykazały, że ćwiczący Tai Chi Chuan od wielu lat odznaczali się od pozostałych osób lepszą budową, sprawniej funkcjonującym układem krwionośnym i oddechowym oraz lepszą przemianą materii i budową kości.

Badania nad wpływem Tai Chi na odporność - skrót artykułu, który ukazał się na łamach "Psychosomatic Medicine". 

WPŁYW NA UKŁAD NERWOWY
Badania aktywności układu nerwowego w trakcie ćwiczenia Tai Chi wykazały bardzo korzystny wpływ na jego funkcjonowanie. Dzięki włączeniu do ćwiczeń świadomości i skierowaniu uwagi na przebieg i koordynację ruchów możliwe jest wewnętrzne wyciszenie, które sprzyja poprawie zdolności do koncentracji. W trakcie wykonywania formy aktywność kory kresomózgowia koncentruje się głównie na niewielkich obszarach centrów motorycznych. Aktywność pozostałych obszarów kory pozostaje przytłumiona, dzięki temu może ona podczas ćwiczeń odpoczywać. Płynne wykonanie kompleksowych ruchów formy wymaga koncentracji i balansowania. Tym samym prowadzi więc do uaktywnienia centralnego systemu nerwowego i lepszej regulacji funkcji różnych układów i organów.

Bezpośrednim i najbardziej widocznym efektem praktyki Tai Chi Chuan jest poprawa nastroju. Liczne badania udowodniły, że pogodny nastrój ma pozytywny wpływ na procesy fizjologiczne człowieka, takie jak wymiana gazowa, krążenie krwi i inne. Ćwiczenie Tai Chi Chuan może być więc pomocne w leczeniu depresji, stanów nerwicowych (gonitwa myśli). Zgodnie z przekazem rodziny Chen mistrz Chen Wang Ting leczył w ten sposób depresję po swoich doświadczeniach wojennych. Osoby przewlekle chore mogą w ten sposób uzyskać pozytywne nastawienie do świata, które wspomaga ich aktywną współpracę z lekarzem podczas terapii.

WPŁYW NA UKŁAD ODDECHOWY
W Tai Chi Chuan proces oddychania skoordynowany z wykonywanymi ruchami odgrywa znaczącą rolę. Przyjętą techniką jest tak zwane oddychanie przeponowe (brzuszne). Postawa Tai Chi Chuan wymagająca rozluźnienia, świadome oddychanie i uspakajające ruchy zwiększają ruchomość klatki piersiowej i elastyczność tkanki płucnej. Długotrwałe ćwiczenie Tai Chi Chuan poprawia wentylację płuc i zwiększa ich pojemność, prowadząc do zmniejszenia częstotliwości oddechów.

WPŁYW NA KRWIOBIEG
U osób mających wieloletnią styczność z Tai Chi Chuan obserwuje się lepszą pracę serca, mniejszą skłonność do nadciśnienia i arteriosklerozy niż u osób, które nie miały z nim kontaktu. Poprzez regulujący wpływ ćwiczeń Tai Chi Chuan na system nerwowy, a w szczególności na nerw błędny polepsza się krążenie krwi w naczyniach wieńcowych, dzięki czemu serce może silniej uderzać i lepiej się kurczyć. Równocześnie oddychanie przeponowe prowadzi do stałych zmian ciśnienia w jamie brzusznej. Dzięki temu, w fazie wzrostu ciśnienia, krew żylna jest lepiej odprowadzona z krwioobiegu do prawej komory serca. Natomiast w trakcie obniżania ciśnienia do aorty i krwioobiegu napływa z lewej komory serca zwiększona ilość krwi tętniczej. Ćwiczenia działają rozkurczająco na ścianki naczyń krwionośnych i łagodnie zmuszają mięśnie i stawy do pracy. Skutkuje to obniżeniem ciśnienia krwi i przyśpieszeniem przepływu limfy.

WPŁYW NA UKŁAD TRAWIENNY
Oddychanie przeponowe spełnia funkcję automasażu układu trawiennego, powodując mechaniczną stymulację narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Poprawia się ukrwienie i praca wątroby, nerek i nadnerczy. Dzięki uregulowaniu pracy centralnego i wegetatywnego układu nerwowego polepsza się perystaltyka (ruchomość) jelit, sekrecja (wydzielanie kwasów żołądkowych i pęcherzykowych) i resorpcja (zdolność wchłaniania błony śluzowej jelita cienkiego i grubego). Tai Chi Chuan może być pomocne w profilaktyce i leczeniu zaburzeń wchłaniania pokarmu ze światła jelita i zaparciom. Pozytywne oddziaływanie Tai Chi Chuan na układ nerwowy ma wpływ na poprawę przemiany materii. Już po kilku miesiącach ćwiczenia Tai Chi Chuan można zaobserwować obniżenie zawartości cholesterolu we krwi oraz normalizację stosunku globulin do ogólnej ilości białka, co ma duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu arteriosklerozy.

grupa
autor zdjęć: Maciej Stroiński tel: 601778820WPŁYW NA UKŁAD RUCHOWY
U osób ćwiczących długo Tai Chi Chuan rzadko dochodzi do takich zniekształceń kręgosłupa jak skolioza, lordoza bądź kyfoza lub do zaokrąglenia pleców spowodowanego wiekiem. Wynika to z zachowywania specyficznej postawy podczas ćwiczeń. Wymaga się, aby kręgosłup był trzymany prosto, a miednica powinna być lekko wysunięta do przodu i uniesiona do góry. Powoduje to, że kręgi lędźwiowe są mniej lub bardziej ukośnie ułożone na kości krzyżowej. Większość ruchów w Tai Chi Chuan wyprowadzana jest z krzyża i obejmuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa. To szczególne ustawienie kręgosłupa oraz sposób wykonywania ruchów oddziaływują pozytywnie na jego budowę i pracę. Specyficzne, łagodne i płynne ruchy Tai Chi Chuan wpływają na optymalne wytrenowanie stawów, otaczających je mięśni i wiązadeł. Przy umiarkowanym wysiłku angażowane są różne mięśnie w tak dużym stopniu, że pomimo upływu lat pozostają one silne, sprężyste i elastyczne lub też stają się takimi w miarę ćwiczenia. Na skutek wydajniejszej pracy układu trawiennego oraz lepszej przemiany materii poprawia się ukrwienie kości i zaopatrzenie ich w substancje odżywcze - wzrasta między innymi zawartość wapnia w kościach, co zapobiega osteoporozie.
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
TAICHI SCHOOL Piotr Ziemba | www.taichi.com.pl | e-mail: poznan@taichi.com.pl | tel. +48 603 071 711
design: www.albeo.eu skype: michalkojiki