I LIQ CHUAN

Reklama
Reklama
Home I Liq Chuan Relacja z wizyty mistrza Sam China - Poznań 2008
Relacja z wizyty mistrza Sam China - Poznań 2008
samchin_08Przez trzy dni nasza szkoła gościła słynnego mistrza Sam Chin'a, sukcesora swojego rodzinnego stylu Chin Tai Chi, nazywanego też I-Liq Chuan (w wolnym tłumaczeniu mentalno-fizycznej sztuki walki). Sam Chin - wielokrotny mistrz zawodów full-contact Lei Tai w Malezji w kategorii superciężkiej - jest doświadczonym zawodnikiem i nauczycielem o bardzo dobrze przemyślanej, niezwykle przejrzystej i efektywnej metodyce. Ma on doświadczenie w konfrontacji z najróżniejszymi stylami walki, zarówno w Malezji, Chinach czy Taiwanie, jak i w USA.


Galeria>>
sam1"Mój styl to nic nowego, to zawsze to samo - chodzi o pochłanianie i wysyłanie energii" - mówił Mistrz. Rzeczywiście, podstawą wszystkich ćwiczeń, jakie trenowaliśmy pod okiem mistrza Sam China były dwie aktywności - pochłanianie i wysyłanie. To z nich biorą się cztery jakości ruchu. Tematem zajęć były głównie ćwiczenia tui shou, nazywane wirującymi i przylegającymi dłońmi. Zaczęliśmy od szerokich podstaw filozoficznych oraz teoretycznych, by przejść do postawy ciała opartej na świadomości 13 punktów, ruchu w trzech płaszczyznach i 8 kombinacjach "wirujących", zastosowanych w 13 ćwiczeniach. Następnie zajęlimy się kontaktowymi technikami. W ćwiczeniach z partnerem kluczową sprawą było znalezienie punktu kontaktu i właściwa neutralizacja siły.

Mistrz mówił dużo o filozofii, jaka stoi za I-Liq Chuan. Określił swój styl jako sztukę kultywowania świadomości i gotowości ciala i umysłu, opartą na zasadach tai chi oraz zen. Wg Mistrza nie można osiągnąć "kung fu" (uzyskać biegłości, doskonałości) bez intensywnych studiów, a przede wszystkim należy wykazać się głębokim zrozumieniem zasad, które kierują naszymi ruchami. Mistrz radził nam ćwiczyć w taki sposób, by zyskać świadomość siebie i przeciwnika, skupiać się na utrzymywaniu przepływu energii przez punkty kontaktu. Dzięki skupionej uwadze, pełnej czujności, możemy być przygotowani na każdy ruch przeciwnika. "Kiedy wyczuję co zrobisz, będę tam przed Tobą. Nie możesz wyprzedzić mnie w biegu do miejsca, w którym ja już na Ciebie czekam" - tak opisał wyżyny swej sztuki. Mistrz określał taki stan jako "bycie w danym momencie" - zmienianie się wraz ze zmianą.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
TAICHI SCHOOL Piotr Ziemba | www.taichi.com.pl | e-mail: poznan@taichi.com.pl | tel. +48 603 071 711
design: www.albeo.eu skype: michalkojiki